Nejnebezpečnější jedovatí hadi světa.

Jediným jedovatým hadem u nás v České republice je Zmije obecná, která většinou nahání hrůzu všem, kteří vyrazí v létě na procházku nebo na houby do lesa. Nicméně v porovnání s ostatními jedovatými hady je zmije úplné nic.

Taipan menší

Jedná se o nejjedovatějšího hada světa. Můžeme se s ním setkat v nedotčených a neosídlených oblastech Austrálie. Je prudce jedovatý a jedno kousnutí by dokázalo zabít i sto lidí nebo 250 tisíc myší. Taipan menší dorůstá něco málo přes metr a půl. Žije ve skulinách a norách hlodavců. I přes jeho nebezpečnost, dosud nebyl zaznamenán člověk, který byl uštknut právě taipanem menším

Pakobra východní

Pakobra východní je druhý nejjedovatější had na světě. I přes to, že se jedná o druhého nejjedovatějšího hada, má mnohem více útočnou povahu než taipan. Tento had žije po celé Austrálii, s výjimkou Tasmánie, a na Nové Guinei. Je pro něj typické útočné esovité postavení, a i díky tomu dokáže zvednout třetinu svého těla. Její jed způsobuje vnitřní krvácení a paralyzuje ledviny, srdce a plíce.

Mamba černá

I přes to, že mamba černá je v žebříčku nejjedovatějších hadů až na čtrnáctém místě, jedná se o hada, ze kterého má většina lidí největší strach a úmrtnost neléčených případů je blízká 100%. Mambu můžeme nalézt v polopouštích a stromových savanách Afriky. Její přízvisko černá nezískala díky barvě svých šupin, nýbrž kvůli barvě svého vnitřku tlamy. Mamba dorůstá délky dva a půl metru. Nejzvláštnější schopností mamby je, že dokáže zvednout polovinu svého těla, a tak vyskočit na strom, kde číhá na svou kořist.

Zmije paví

Právě tento had má na seznamu nejvíce lidských obětí, a to díky útoku v oblastech se špatnou dostupností lékařské péče. Zmije paví se vyskytuje na území východní, jižní a střední Asie, a v těchto oblastech je velmi hojně rozšířena. Průměrná délka hada je asi šedesát centimetrů. Zmije vydává, díky svým šupinám, silný skřípavý zvuk, jenž slouží i jako varovný signál. Její nejčastější kořistí je větší hmyz, hlodavci, ptáci i menší savci

Vodnář kobří

Jedná se o mořského agresivního hada, který způsobuje 90% smrtelných útoků mořskými hady. Nalézt ho můžeme v Perském zálivu, v okolí Madagaskaru nebo Seychel, v jižní Asii nebo v okolí Austrálie a Nové Guinei. Dorůstá do délky okolo 1,2 metrů. Znakem, kterým se liší od ostatních mořských hadů, je jeho silně zašpičatělá hlava a zploštělý ocas. Vodnář kobří se živí hlavně rybami.

Přejít k navigační liště