Jak na hygienu u psů?

Chováte doma psa? Máte ho v čistotě? Spousta lidí si myslí, že psa stačí jednou za rok lehce opláchnout vodou a to je vše co jim stačí. Ovšem pravda je jiná. Psům je nutno ostříhat drápy, podat antiparazitika, nutná je také hygiena uší či pravidelné mytí.

bod první – mytí

Každého psa je nutno mít pravidelně tak, aby jsme zabránili plísním a dalším nežádoucím jevům. Mytí psa by mělo probíhat podle plemena zhruba jednou za 1-2 měsíce. Závisí na délce srsti daného plemena, která ovlivní také průběh mytí. Před mytím vyčešeme chlupy ze srsti, které odpadávají (pes líná). Dále srst lehce opláchneme vlažnou vodou. Srst důkladně namydlíme mýdlem a v případě, že máme k dispozici speciální kartáč na mytí/hřeben důkladně psa prokartáčujeme, ale tak, aby ho to nebolelo a na závěr psa ještě jednou opláchneme.

TIP: Speciální pomůcky, které potřebujete během mytí koupíte v každém zverimexu a personál Vám poradí s výběrem mýdla a také kartáče.

V případě dlouhosrsté rasy necháme psa uschnout a důkladně ho vyčešeme tak, aby se mu srst nezamotala do sebe.

V případě dlouhosrstých ras je dobré psa jednou za čas nechat ostříhat a upravit odborníkem. V případě krátkosrstých plemen není potřeba stříhání srsti.

TIP: Je nutno si také uvědomit, že psa nemůžeme ihned pustit do boudy, aby se ještě za mokra vyválel ve špinavé boudě, a je dobré zároveň s mytím psa vyčistit boudu.

bod 2 – péče o drápky

Je nutné zastřihovat drápky psům, ale ne každý ví jak na to. Důležité je to, že drápkem vede nerv. U každého psa je to jiné a v případě střihnutí do nervu pro psa velmi bolestivé. Tehdy kdy si nevíte rady využijte pomoci profesionálů a zajděte k veterinářovi.

V případě přerůstání drápů může mít pes potíže při chůzi a může i pokulhávat.

bod 3 – odčervování

Tento bod je velmi individuální. Záleží na tom jestli je pes opravdu pes nebo štěně a zda-li bydlí na zahradě nebo s vámi doma. Je nutné se poradit s veterinářem na aplikaci odčervovací pasty nebo na aplikaci jiných antiparazitik, které jsou v dnešní době dostupné.

TIP: V případě, že víte jak vašeho psa odčervit nakupte s pohodlí domova v online veterinární lékárně.

bod 4 – další hygiena

Spousta chovatelů by řekla, že toto je vše co stačí, ale opak je pravdou. Nutno je starat se o psa daleko více. Například na podzim většina veterinářů doporučuje na příklad také ušní hygienu. Důležitá je také zubní hygiena. Již od pradávna se psům dávají okusovat kosti. Tyto kosti jsou velmi dobré pro chrup psa a udržují ho v dobrém stavu!

DEJTE SI POZOR NA: Kuřecí kosti (všeobecně kosti ptáků) jsou duté a v případě, že je kost moc malá a pes jí rozkousne, může se roztříštit na malé kusy a pejskovi vážně uškodit!

 

Přejít k navigační liště