Chov obřích nenáročných šneků doma?

Do České republiky se v poslední době dostává koníček, který nikdy dříve nebyl tak běžný. Jedná se o chov šneků, o kterých by dříve nikdo neřekl, že je budu někdo chovat běžně v teráriích. Bavíme se především o druzích achatina, archachatina či lisachatina. Tyto druhy (v češtině nazývané oblovky) jsou afričtí hlemýždi dosahující enormních velikostí. Tyto šneky jsou velmi lehké pro domácí chov díky tomu, že nepotřebují moc.

Mezi nejznámější a zároveň největší druh patří Achatina achatina achatina neboli Oblovka obrovská. Tato oblovka může v přírodě dorůstat až 30 cm ovšem v zajetí se dorůstají do 20 cm.

Proč se stávají tak populárními?

Chov tohoto šneka není náročný a k životu nepotřebují moc. Šneky můžeme krmit téměř všechny druhy zeleniny a ovocem. Ovšem velmi důležitou složkou stravy je vápník, běžně podávaný ve formě sépiové kosti nebo v formě drceného vápníku, který je potřebný ke správné stavbě ulity.

Šneka chováme ve skleněném teráriu nebo v plastovém boxu. Obě mají své výhody i nevýhody. Do boxu je potřeba vložit vrstvu substrátu, která by měla být dostatečně silná tak, aby se šnek mohl zahrabat do substrátu. Substrát, který je používán, je hlavně lignocel neboli kokosový substrát. Tento substrát je běžně k sehnání ve zverimexu.

V teráriu by měla být teplota přiměřená a je dobré, když se podobá teplotě oblasti původu šneka. Ovšem postačí i pokojová teplota. Důležitá je také vlhkost v teráriu tzn. cca 80-90%. Světlo v teráriu není potřeba, protože je šnek noční tvor a tudíž světlo nepotřebuje.

 

Výběr šneka do terária

Šneka by jste měli vybírat na základě jeho velikosti, ale i na základě jiných parametrech.

Záleží také na typu šneka. Existují šneci, kteří jsou nároční na chov, a proto je krajně nedoporučujeme pro začátečníky. Mezi šneky nejlehčí k chovu patří Lisachatiny reticulata, Lisachatina iredalei, Lisachatina fulica, Lisachatina immaculata, Lisachatina fulica, aj.

Rozmnožování achatin

Achatiny jsou hermafrodité ovšem to neznamená, že se mohou rozmnožovat sami tehdy, když je jeden šnek osamotě. Šneci mohou jenom „měnit role“. Achatiny jsou vejcorodé a snáší vajíčka. Jedna snůška mnohdy obsahuje až 250 vajíček ovšem ne všechny jsou plná. Mo snesení vajíček trvá zhruba jeden měsíc než se vylíhnout.

Šneci jako potrava

Existuje několik druhů, které jsou běžně používány k přípavě luxusních pokrmů v gastronomii. Nejčastěji se jedná o druh Helix Aspersa. V Česku existuje několik farem, které se zabývají jejím chovem. Tito šneci vypadají spíše jako normální hlemýždi, které běžně naleznete v České republice.

 

 

Přejít k navigační liště